Co każdy właściciel mieszkania powinien wiedzieć o przygotowaniu ogłoszenia na wynajem?

Jak przygotować ogłoszenie najmu

Przygotowanie dobrego ogłoszenia na wynajem mieszkania to w zasadzie połowa sukcesu. Każdy właściciel chce przecież jak najszybciej znaleźć odpowiedniego najemcę. Każdy miesiąc zmarnowany na poszukiwaniu odpowiedniego lokatora to strata dla właściciela, który nie tylko, że nie zarabia w tym czasie, ale musi opłacać należny spółdzielni czynsz. Jak więc przygotować ofertę, by trafić z nią do odpowiedniej grupy najemców i szybko podpisać umowę z wybranym kandydatem? 

Określ portret idealnego najemcy, który najlepiej pasuje do typu Twojej nieruchomości.

To naprawdę bywa frustrujące. Gdy najemca daremnie poszukuje mieszkania do wynajmu, a jedynie czego doświadcza przy oględzinach kolejnego lokum z ogłoszenia to rozczarowanie. Także właściciel może szybko się zniechęcić, gdy wielokrotnie bezskutecznie oprowadza potencjalnych lokatorów po swoim mieszkaniu.

Najlepszym sposobem na poprawienie skuteczności swojego ogłoszenia o wynajmie mieszkania, jest po prostu pierwsza selekcja kandydatów już na tym etapie. To jedyny sposób, który pozwala na zaoszczędzenie czasu i rozczarowań zarówno Tobie, jak i chętnym na wynajem. Po co pokazywać komuś mieszkanie, które nie odpowiada oczekiwaniom osoby odpowiadającej na ogłoszenie?

Dlatego nim stworzysz ogłoszenie o najmie i nim zaczniesz w ogóle je promować, najpierw określ portret swojego idealnego najemcy.

Idealny najemca to ten, którego styl życia, wartości i oczekiwania najlepiej odpowiadają danym walorom użytkowym Twojej nieruchomości. Proste?

Dlatego punktem wyjścia, by stworzyć atrakcyjną ofertę najmu nieruchomości, jest sprecyzowanie, do kogo kierujesz konkretne ogłoszenie. To oczywiste. Na tej wiedzy bowiem zbudujesz cały przekaz słowny i wizualny ogłoszenia. Musisz znaleźć najpierw swojego docelowego najemcę, któremu położenie mieszkania, jego lokalizacja, czy sąsiedztwo konkretnych punktów usługowych i komunikacyjnych najbardziej odpowiada. 

Czym są walory użytkowe nieruchomości i jak pozwalają stworzyć atrakcyjną ofertę dla najemcy?

Zarówno w przypadku sprzedaży mieszkania, a także w razie jego najmu należy wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych czynników, które wpływają na atrakcyjność nieruchomości, a są nimi:

 • Lokalizacja i otoczenie nieruchomości
 • Dostępność miejsca parkingowego lub garażu
 • Bliskość komunikacji miejskiej
 • Bliskość ośrodków użyteczności publicznej typu: szkoły, sklepy, uczelnie, ośrodki kultury, przychodnie itp.
 • Standard wykończenia budynku i jego stan techniczny 
 • Walory użytkowe samego mieszkania
 • Rozkład lokalu i wielkość konkretnych pomieszczeń 
 • Ewentualne wyposażenie lokalu

Opisując dokładnie wszystkie te cechy, które podnoszą lub obniżają wartości lokalu mieszkalnego, masz już tak naprawdę gotowy materiał do stworzenia ogłoszenia o wynajmie mieszkania. Cała sztuka polega jednak na tym, by uwypuklić odpowiednie cechy lokalu w zależności od typu najemcy, do którego kierujesz swoją ofertę

Jak w ogłoszeniu o wynajmie mieszkania dopasować walory nieruchomości do typu najemcy?

Po dokładnym określeniu wszystkich walorów użytkowych nieruchomości — jej położenia i dostępności do ośrodków użyteczności publicznej, punktów usługowych i komunikacyjnych, w kolejnym kroku musisz dopasować je do odpowiedniej grupy zainteresowanych. Tak właśnie powstaje dobry tekst ogłoszenia na wynajem nieruchomości. Tajemnicą zaś skutecznej oferty jest to, że prezentuje ona wybranej grupie najemców najważniejsze cechy lokalu w postaci korzyści.

W przypadku najmu można wyróżnić zasadniczo trzy grupy klientów:

 • Studenci 
 • Osoby czynne zawodowo
 • Rodziny z dziećmi 

Każda z tych grup podczas poszukiwań mieszkania na wynajem, zwraca uwagę na inne walory nieruchomości. 

Czego poszukuje student?

Przypuśćmy, że mieszkanie, które chcesz wynająć znajduje się w centrum większego miasta, w którym znajduje się również uczelnia wyższa. Dodatkowo lokal posiada mogące się wyodrębnić osobne pomieszczenia. Taka oferta aż prosi się, by skierować ją do studentów. To właśnie ta grupa odbiorców zwraca głównie uwagę na znakomity połączenie komunikacyjne, bliskość uczelni oraz  znajdujące się w zasięgu ręki centra kultury i rozrywki. 

Czego poszukuje rodzina z dziećmi?

Innymi priorytetami będą kierować się rodziny z dziećmi. Ten rodzaj najemców zwraca uwagę na bliskość takich ośrodków jak: przedszkole, szkoła, tereny rekreacyjne i place zabaw. Ważnym okaże się także przynależne do lokalu miejsce parkingowe, a jeszcze lepiej garaż. To ważny argument także dla osób samotnych, ale czynnych zawodowo. Łatwa dostępność do miejsca parkingowego jest szczególnie istotna w dużych miastach, gdzie trudno o darmowe miejsca postojowe.

Czego poszukuje osoba czynna zawodowo?

Gdy przeanalizujesz wszystkie atuty swojej nieruchomości oraz to, czego tak naprawdę oczekuje Twój idealny najemca, będziesz mógł stworzyć atrakcyjne ogłoszenie na wynajem.

Skupiając się na tych cechach budynku, które są ważne dla Twojego przyszłego lokatora, podajesz mu niemal na tacy to, czego tak naprawdę szuka.

Podsumowanie 

 • Przygotowując ogłoszenie na wynajem swojego mieszkania zacznij od wypisania jego podstawowych walorów użytkowych, położenia, określenia dostępność do ośrodków użyteczności publicznej, punktów usługowych i komunikacyjnych.
 • Przeanalizuj, które cechy lokalu mieszkalnego zasługują na szczególne wyróżnienie ich w ofercie.
 • Tworząc treść oferty najmu uwypuklij te cechy nieruchomości, które najbardziej odpowiadają oczekiwaniom konkretnej grupy odbiorców, do których ją kierujesz. 
 • Pamiętaj, by nie tworzyć oferty najmu mieszkania „dla wszystkich”, czyli dla przypadkowych najemców. Zawsze kieruj ofertę do odpowiedniej grupy. Dzięki temu jej skuteczność będzie o wiele wyższa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *